Ретро Варна: Голям отбор на Черно море изпуска бронза през 1982 г.

552
Снимка: Facebook/PFC Cherno more Varna retro page

През 70-те години на ХХ век Черно море е корав отбор, но все не успява да се намеси сериозно в битката за челните места в „А“ група. Най-често е в „златната среда“ на шампионата. Ситуацията придобива по-положителен оттенък в началото на 80-те, като през сезон 1981/82 моряците се разминават на косъм с бронзовите медали. В следващите редове ще припомним една вълнуваща кампания на тима, в чийто редици личат имената на значими фигури в клубната история на Черно море.

През лятото на 1981 г. начело на отбора застава бившият футболист на Черно море Спас Киров. В предходните два сезона варненци са завършили на 7-о и 6-о място, а надеждите сега са летвата да бъде вдигната още по-високо. В състава са футболисти, които вече няколко сезона играят заедно, а разместванията във формацията през лятната пауза са минимални. От отбора си тръгват ветеранът Божил Колев, който преминава в Омония, както и опитният халф Иван Андреев. Ново попълнение е единствено 19-годишният Пламен Казаков, пристигнал от градския съперник Спартак. Дотогава той има едва 3 мача за соколите в „Б“ група и дебютира в елита именно с екипа на Черно море, преди да се превърне впоследствие в легенда на синьо-белите.

Efbet с нов уникален бонус – 1000 лв. за казино. Регистрирайте се за секунди тук!

На вратата на моряците безспорен титуляр е Борислав Манолков, пристигнал две години по-рано от ЦСКА. Пред него е една от най-големите фигури в историята на клуба – Тодор Марев, който играе като последен в отбраната. Десен бек е Георги Жеков, а вляво най-често е използван Светозар Светозаров. Пред Марев действа Иван Иванов, който има силни изяви по време на цялата кампания и след края на първенството е включен в отбора на сезона. В халфовата линия Спас Киров разчита основно на Иван Дончев, Георги Кондов, Янчо Богомилов, Тодор Атанасов и младият Милен Бакърджиев. По дясното крило твърд титуляр е Пламен Ганев, а за позицията вляво се конкурират Верони Страшников и Тодор Йорданов. На върха на атаката несменяем е Рафи Рафиев.

Рафиев вкарва 9 гола през сезона

Моряците започват много силно сезона, като показват хъс, воля и характер. Още в 1-ия кръг обръщат актуалния носител на купата Тракия (Пловдив). „Канарчетата“ повеждат с гол на звездата си Георги Славков, но моряците отговарят с точни попадения на Бакърджиев и Рафиев и печелят с 2:1. Сценарият се повтаря и във 2-ия кръг срещу Славия в София. На почивката домакините водят в резултата, но през втората част точни за успеха са Тодор Атанасов-Барона и Пламен Ганев. След 5-ия кръг момчетата на Спас Киров са лидери в класирането с четири победи и едно равенство, записано срещу Сливен у дома (2:2).

Малко неочаквано устремът им е спрян в 6-ия кръг при гостуване на новака Хасково. След нулево първо полувреме на стадиона под Ямача, в началото на втората част моряците повеждат с гол на Барона и по всичко изглежда, че ще продължат победния си път. Играта на домакините е разстроена, а треньорът им Сашо Костов (легенда на Левски) търси промяната, вадейки капитана и лидер на тима Костадин Латинов за да пусне в игра един младок. Местната публика полудява от гняв. До края на срещата обаче 19-годишната резерва бележи дебютните си голове в „А“ група и носи успеха на Хасково – 2:1. Неговото име е …Наско Сираков.

Загубата в Хасково поставя началото на серия до края на есенния полусезон, в която Черно море печели домакинствата си във Варна, но губи на чужд терен. Все пак натрупания точков актив оставя отбора в битката за медалите. Особено вълнуваща е победата на 12 декември, която отново идва след пореден обрат. Този път съперник е звездният тим на ЦСКА с Джони Велинов, Пламен Марков, Ради Здравков, Спас Джевизов, Стойчо Младенов. Последният открива резултата за „армейците“ в 18-ата минута, но това не смущава бойките моряци. Още до почивката те на два пъти взривяват трибуните чрез Кондов и Барона, а през втората част с разумни действия в отбрана постигат успеха.

За нещастие пролетният полусезон е започнат с три поредни загуби, в които отборът не успява да се разпише. Ключово е домакинското поражение с 0:1 от Славия на 6 март 1982 г. Това си остава единствената загуба на Черно море във Варна през кампанията, но идва срещу най-неподходящия противник – прекия съперник за бронзовите медали. До края на сезона моряците така и не успяват да достигнат белите и се задоволяват с четвъртото място. Иначе и през пролетта имат силни изяви у дома и колебливи далеч от Варна, като все пак печелят по точка от гостуванията на Академик (София), Берое и Локомотив (София). Нанасят удар и по Левски в борбата му за титлата с ЦСКА – срещата със “сините” на „Юрий Гагарин“ на 19 май приключва 1:1. Най-изразителната победа пък е постигната в 28-ия кръг – 6:2 срещу Етър. Разписват се шест различни играчи – Барона, Иван Иванов, Рафиев, Дончев, Страшников и Светозаров.

Голмайстори на Черно море по време на сезона са Рафи Рафиев и Тодор Атанасов, които бележат по 9 гола. 7 пъти се разписва Пламен Ганев, по 3 попадения имат Иван Дончев и Георги Кондов, по 2 Пламен Казаков, Верони Страшников и Иван Иванов, а по едно Светозар Светозаров, Милен Бакърджиев и Янчо Богомилов. В крайна сметка сезонът си остава един от най-успешните в историята на клуба в „А“ група, а четвъртото място „подарява“ на моряците интересни мачове в Интертото през лятото на 1982 г. За тях ще си припомним друг ден.

Налага ви се извънредно бизнес пътуване до Варна? Хотел “Елеганс” в центъра е перфектният ви избор на локация